V prvním díle seriálů o cloudu jsme začali tím, že se jedná o skvělý nástroj na to, jak vnést pořádek do našich dat a jak je bezpečně zálohovat. Tentokrát se s Pavlem Minářem, expertem na cloud a Google Workspace, na celé téma podíváme ještě o něco podrobněji a řekneme si, jak může úložiště spolupracovat s Gmailem a dalšími službami.
Nicméně když už byla řeč o úklidu a my se bavíme o cloudu s Pavlem Minářem, který je expertem i na Google Workspace, byl by hřích ho nepožádat, aby nám dal pár tipů, jak si udělat pořádek i v Gmailu.
Gmail má svoji vlastní inteligenci a sám vyhodnocuje, které emailové komunikace jsou pro nás prioritní (vyhodnocuje to na základě toho, jak živé naše konverzace jsou, jak rychle odpovídáme apod.). Takové zprávy řadí mezi „Důležité“. Ještě dokonalejšího roztřídění dosáhneme pomocí štítkování. Představte si to jako klasické post-it papírové štítky. Každé kategorii emailů (práce, osobní, finance…) přiřaďte barvu štítku a třiďte.
Díky cloudu se k našim datům můžeme dostat odkudkoliv – tedy z jakéhokoliv přístroje, kde se jen přihlásíme ke svému účtu. V souvislosti s Gmailem to znamená, že své emaily včetně veškerého nastavení (a to i kategorizace, o které jsme se bavili) můžete obsluhovat i z mobilu či tabletu. Pokud odjedete na dovolenou, není problém nastavit, aby na všechny pracovní emaily chodila automatická odpověď o vaší nepřítomnosti. A nemusíte sedět ani u počítače – vyřídíte to bez problémů na mobilu při čekání v letištní hale.
Praktickým pracovním nástrojem je Google Kalendář. Díky cloudu se opět ke svému kalendáři a notifikacím dostanete odkudkoliv bez nutnosti mít u sebe notebook nebo stolní počítač. Pokud si navíc u schůzky nastavíte místo jejího konání, stačí jen kliknutí a v telefonu se spustí navigace, která vás na schůzku dovede. I to umí cloud.
Ale tím to nekončí. Cloud je o sdílení dat. Takže pokud vám přijde do Gmailu potvrzení o nákupu nebo jízdenka na vlak, dostane se tato informace i do vašeho Kalendáře, který okamžitě ví, v jakém sedíte kupé na cestě do Brna a nezapomene vám to připomenout, když mžouráte na nádraží na tabuli s odjezdy.
Cloud existuje především kvůli tomu, aby nám usnadnil práci. Bohužel málokdo ví, co tato vychytávka skutečně umí, a nevyužívá jejích benefitů na 100 %. S Pavlem Minářem si ale o cloudu budeme povídat i nadále a garantujeme vám, že na konci našeho seriálu si cloud zamilujete stejně jako my!