Když je řeč o fotkách, tedy velmi osobních datech, nabízí se otázka: „Jsou má data na cloudu v bezpečí?“ Pavel Minář přirovnává cloud k bance. Stejně jako si naši předkové schovávali peníze pod polštář, tak nám dříve jako uložiště sloužili USB flash disky a externí disky. Nyní dáváme své úspory do banky. Vybíráme si instituci, ve kterou máme důvěru. Tak bychom měli přistupovat i ke cloudu.
Jak se ale o cloud stará jeho poskytovatel? Pavel Minář hovoří konkrétně o Google uložišti. Když na Google Disk nahrajete soubor libovolného typu, je bezpečně uložen v Google datových centrech. Data se šifrují během přenosů i při uchovávání. Každý dokument je uložen minimálně na dvou serverech a tyto servery jsou na různých tektonických deskách. Žádný dokument přitom není uložen v jednom kuse, ale je rozkouskován na různé počítače.
Vysvětleme si to ale názorněji. Například při ukládání telefonního seznamu se dá předpokládat, že se na jedno místo uloží seznam křestních jmen, na jiný počítač se uloží příjmení a úplně jinam telefonní čísla. Aby se někdo dostal k vašim datům a měl z nich celistvou informaci, musel by napadnout několik Google serverů.
Také byste chtěli svůj cloud? Možná ho máte a nevíte o tom. Většina lidí své cloudové uložiště již má. Například všichni ti, kteří mají telefon s operačním systémem Android, se k využívání všech služeb přihlašují přes Gmail a s tím získávají přístup i k dalším službám od Google včetně uložiště Google Disk, Google Fotky atd. Podobně majitelé iPhonů mají automaticky vytvořený iCloud.
A co když nepůjde internet? Je riskantní mít všechna data online? Pavel Minář nám ukazuje, že k datům na cloudu se lze dostat i offline. Například na Google Disk hledejte v Nastavení volbu „Offline“. Pokud tuto volbu zvolíte, bude Google posledních 4000 dokumentů, které jste uložili na uložiště, šifrovaně uchovávat na vašem přístroji. Takže se k nim dostanete i offline. Obdobně lze nastavit i Gmail.
V HPmarketu jsme se shodli na tom, že nejlepší na cloudovém zálohování je to, že se ke svým datům dostanete odkudkoliv. Tedy nejen odkudkoliv na planetě, ale i z jakéhokoliv přístroje. Pokud zůstaneme u Google uložiště, tak se stačí na libovolném notebooku či počítači přihlásit do vašeho Google účtu a máte hned přístup i ke svému uložišti a datům.
Zatím jsme mluvili o cloudu jen v superlativech. Je bezpečný, skvěle se v něm vyhledává, k datům se dostanete i offline. Má cloudové řešení vůbec nějaký „háček“? Dle Pavla Mináře je jím lidský faktor – respektive to, jak si my sami uložiště (ne)zabezpečujeme. Věděli jste, že moderní počítač rozluští jednoduché heslo pouze o malých písmenech cca za 3 vteřiny? Proti tomu heslo složené minimálně z 10 znaků, z malých a velkých písmen, z číslic a speciálních znaků lze dekódovat o poznání hůře a počítač by na to potřeboval dokonce 50 let! Takový rozdíl už se pozná.
Závěrem jsme se s Pavlem Minářem bavili i o tom, pro koho je cloud určen. Má cílovou skupinu? A existuje skupina lidí, pro kterou cloud „už není“? Ne, ani omylem. Třeba již zmiňované Google uložiště na své uživatele mluví srozumitelně, česky a orientace v rozhrání je velmi intuitivní.
Nebojíme se říct, že svůj cloud může mít úplně každý! V prvním videu našeho seriálu jsme se zaměřili na to, co si pod cloudem může představit úplný laik a jak s cloudem začít. Tím ale nekončíme. V následujícím díle se podíváme na to, jak může cloud spolupracovat například s Gmailem.