Obecně řečeno, fráze barevný gamut jednoduše odkazuje na všechny barvy, které naše oči mohou vnímat. Za účelem standardizace tohoto rozdílu barev byly použity různé metody měření barevné škály k vytvoření komunikovatelných barevných rozsahů, aby byly pochopeny schopnosti každého zařízení.
Mezi barevné gamuty patří například NTSC, sRGB, AdobeRGB, DCI-P3, EBU, AppleRGB atd. Je jich opravdu mnoho. Všechny mají své vlastní souřadnice barev R, G a B a související specifikaci bílých bodů a jasu, a samozřejmě také svoji vlastní oblast použití.
sRGB je nejpoužívanější barevný gamut v prostředí Windows, monitorech a noteboocích. Výhodou tohoto barevného gamutu je, že mezi vstupem a výstupem jsou menší rozdíly v barvách na základě úzkého rozsahu. Podporují ho také prohlížeče. Je vhodný právě pro grafiky, jelikož se mohou spolehnout na naprostou přesnost barev.
Barevné gamuty AdobeRGB a DCI-P3 jsou spíše určené pro profesionály. Hodí se pro tisk fotek, jelikož mají větší záběr do barevné škály. DCI-P3 je poté vhodný do práce ve filmovém průmyslu.Pro pochopení gamutu je důležité porozumět diagramu CIE. Je výsledkem rozsáhlého výzkumu lidského zraku. Je také známý jako "diagram podkovy". Horní křivka ohraničuje tvar, který připomíná podkovu, souvisí s čistými barvami - těmi, které můžeme vidět v duze. Barvy přesně na této křivce jsou jediné, které v přírodě skutečně existují. Spodní hrana diagramu je přímka, která se nazývá "purpurová čára". Tyto barvy mezi fialovou a červenou nejsou duhové barvy.
Z obrázku je patrné, že 100 % sRGB pokrývá asi 70 % AdobeRGB. Pokud tedy narazíte, že displej má barevný gamut 70 % AdobeRGB, jedná se o 100 % sRGB.
Spousta monitorů mají tento barevný gamut pouze jeden. Existují však monitory pro profesionály a ty mají k dispozici více barevných gamutů mezi kterými můžete přepínat.