Zdravý životní styl je téma, které nás zajímá asi všechny. A protože není jen o jídle a sportu, rozhodli jsme si posvítit na zdravé osvětlení! Naše pozvání k rozhovoru přijal Michael Blažíček, zakladatel firmy Lumbio, jejímž cílem je mimo jiné i vzdělávání veřejnosti o důležitosti správného osvětlení a jeho dopadů na přírodu i člověka.
Už sezení v kanceláři za počítačem není přirozené pro naše tělo – co teprve umělé osvětlení?!
V první řadě je třeba říci, že už tím, že trávíme většinu svého času před monitory notebooků a počítačů, vystavujeme naše tělo pro něj nepřirozené (ne)aktivitě. Stejně tak ale náš organizmus není uzpůsoben ani tomu, že se pohybujeme většinu dne pod umělým osvětlením. Žárovka byla Edisonem vynalezena v roce 1879. 143 let je pro naše tělo velmi krátká doba na to, aby se v rámci evoluce změně přizpůsobilo.
Žijeme v době, kdy jsme schopni ovlivnit, zda bude okolo nás světlo nebo tma. V rámci zachování bezpečnosti svítí i v noci pouliční osvětlení, večer si doma svítíme, abychom mohli pracovat nebo se bavit i do pozdních nočních hodin. To má ale vliv na náš cirkadiánní rytmus.
Cirkadiánní rytmus je vnitřní nastavení našeho organizmu, které nám říká, kdy je ten nejlepší čas na základní opakující se denní aktivity – vstávání, jídlo apod. Jedním ze základních způsobů, jak tento systém řídit, je právě světlo – polarita vysokého plnospektrálního světla přes den a co největší tmy v noci.
Stejně jako je každý z nás originál, je velmi individuální i doba, po kterou naše tělo potřebuje být vystaveno dennímu světlu. Pokud si nechcete narušovat svůj biorytmus, máme pár tipů:
A ještě jeden tip na závěr. Pokud pracujete pravidelně přes den na počítači, dopřejte si ráno přirozené denní světlo. Než zasednete za monitor, vyrazte alespoň na 20 minut ven. Jděte si zaběhat, vyvenčete pejska, zajděte si na procházku do lesa nebo na nákup čerstvého pečiva. Váš den to nastartuje mnohem lépe, než když hned zasednete před umělé světlo z monitoru.
Jak si (ne)svítit na práci a jak dostat i domů denní světlo? > > |