V minulém díle seriálu o zdravém osvětlení jsme si s Michaelem Blažíčkem ze společnosti Lumbio povídali o tom, jak pomocí světla vrátit náš organizmus do přirozeného biorytmu. Tentokrát se ale na to podíváme z druhé strany a řekneme si, jaké děláme při svícení nejčastější chyby.
Ačkoliv nám nepřijde, že bychom na sebe doma mžourali, pravda je bohužel taková, že jak v kancelářích, tak doma často svítíme nevhodně. Pokud máme dojem, že ideální je denní světlo a v té víře si na práci nerozsvítíme, protože by nám mělo stačit světlo z okna, není to správně.
Michael Blažíček zdůrazňuje, jak je důležité, aby svítidlo v interiéru co nejvíce simulovalo denní světlo. Co se týče intenzity, je zvláště po ránu důležité, aby nás intenzivní „denní“ světlo (buď skutečné denní světlo, nebo alespoň správné osvětlení) probudilo k aktivitě. Hovoříme o tzv. „světelné sprše“ podobné té, která je nedílnou součástí naší ranní hygieny.
Dle norem bychom měli mít v kancelářích osvětlení o svítivosti 300 až 500 lx, nicméně realita je taková, že se pohybuje většinou okolo poloviny hodnot této normy. Přinést do interiéru denní světlo v jeho plné svítivosti není zcela možné – nebylo by to ani příjemné. Michael Blažíček doporučuje, aby se pro zdravou produktivní práci naše kanceláře rozsvítily na 1000, popřípadě 1500 lx!
Hrůzu nahánějícím exponátem nekvalitního svítidla jsou pro experta na zdravé osvětlení zářivky. Kromě nekomfortního problikávání, tzv. flicker efektu, vynikaly zářivky i tím, že se na koncích u patic vypalovala luminiscenční vrstva. Tím docházelo k pronikání velkého množství UV světla – o kterém víme, že není pro naše oči ani organizmus zrovna zdravé. Proč bychom se jinak na dovolených mazali krémy s UV filtry, že?
Pokud někde na pracovištích ještě zářivky přežívají, není to zdravý stav. Jejich toxické světlo nesnižuje jen produktivitu zaměstnanců, dle Michala Blažíčka se bavíme i o původu migrén, degenerace oční sítnice a dalších zdravotních problémech.
Našeho experta Karla Kotíka také zajímalo, zda se u svítidel stejně jako u monitorů musíme obávat modrého světla. Například u HP monitorů nám tzv. modré světlo blokuje funkce Eye Ease. Nicméně i svítidla mohou modré světlo vysílat. Michael Blažíček upozorňuje, abychom si na něj dávali pozor především před spaním – cca 1 až 1,5 hodin, než plánujeme jít spát. Modré světlo totiž blokuje produkci melatoninu.
Vzestup hladinu melatoninu je v našem organizmu spojen s nutkáním ke spánku. Pokud na sebe necháme před spaním působit modré světlo, ovlivní to právě produkci melatoninu. Důsledkem je nekvalitní lehký spánek podobný mikrospánku. Ráno se pak často probouzíme unavení. Ideální je tedy se před spaním modrému světlu vyhýbat – nepracovat na počítači, vypnout televizi a vybrat do ložnice osvětlení, které neobsahuje modrou složku.
Ve videu jsme si názorně ukázali, proč je vhodné vybavit domácnost světlem, které je možné nastavit přímo dle činnosti, kterou právě provozujeme – jiné světlo potřebujeme k práci, jiné zase k relaxaci. V kanceláři je třeba přisvětlovat, i když se nám zdá, že je v místnosti světla dostatek. Normou je pro náš organizmus totiž venkovní denní osvit, a ten je vždy silnější než světlo v uzavřené místnosti.
Společnost Lumbio se zabývá studiem zdravého osvětlení a vývojem pro náš organizmus nejideálnějších svítidel. Výsledkem takového vývoje je i světlo Bright Light, jehož spektrum vyniká pouze 3% odchylkou od denního světla. Je výjimečné i výkonem, který je oproti obdobným produktům na trhu 3x vyšší. Tím pádem ho není nutné kombinovat s dalšími svítidly. Bright Light je navíc plně nastavitelné a netrpí již zmíněným flicker efektem.
Zaujala vás naše výprava do světa zdravého svícení? Co na svých denních návycích změníte vy? My už teď víme, že ráno to chce především „nastartovat“ organizmus pořádnou „světelnou sprchou“ – ať už ze správného svítidla nebo z ranní procházky – a večer si zase naordinovat klidový režim bez modrého světla.
< < Posviťte si správně |