Využijte slevy   až 10 000 Kč   pouze pro vás 💕
Zamilujte si únorové slevy!
ikona - zavřít okno
 
 
Pro firmy
 
HPmarket Store
 
Kontakty
 
phone728 707 709 (Po-Pá: 9-17 hod)
 
Vše o nákupu
 
O nás
 
  Přihlásit
Košík
    PočítačeNotebookyMonitoryTiskárnySkeneryPříslušenstvíInkousty a toneryHyperXpolyVýhodné balíčkyCare PackNaše tipy
ÚvodPoradnaJak vybratJak správně vybrat pracovní notebook HP?

Jak správně vybrat pracovní notebook HP?

Ikona - publikováno
11. 2. 2025
Ikona - časomíra
9 minut čtení
Autor:
Ondřej Cvrček
Ondřej Cvrček
Jak správně vybrat pracovní notebook HP?
HP má v nabídce pracovní notebooky rozdělené do několika řad. Každý má jiné potřeby a požadavky, ale v článku vám ukážeme, že si vybere opravdu každý. Ať hledáte zařízení do firmy nebo pro osobní využití, zpozorněte.

Již pár měsíců je v prodeji nejnovější generace G11, ze které jsem v přehledu čerpal. Na začátku je potřeba uvést, že i základní ProBooky jsou již velmi kvalitní stroje. Kdo jde hlavně po ceně, je tu pro něj řada HP 200 či HP 14/15/17.

Očekávané rozdělení na levnější ProBook, dražší EliteBook a prémiový ZBook tedy neplatí úplně vždy. Pokud si srovnáte parametrově podobné notebooky, nebude rozhodnutí při výběru právě lehké. V podstatě se za jednu cenu (v rozmezí asi 4000 Kč) dá koupit velmi podobný notebook ze základní i prémiové řady. Vždy dostanete Intel Core Ultra 7 155U a vyšší (aby udržely cenu) pak o něco málo slabší AMD Ryzen 5 8540U. AMD ale rozhodně není špatnou volbou. Dále integrovanou grafiku, 16 nebo 32 GB operační paměti a 512GB či 1TB disk.

HP se drží jednotné designové linie a notebooky tedy vypadají velmi podobně. Většinou jde o 14 či 16" úhlopříčku v cenovém rozmezí zhruba 19 až 58 tisíc Kč. Na první pohled je u základních modelů patrná světlejší klávesnice či částečně plastové šasi, naopak Firefly má luxusnější tmavší tělo. To však nejsou zásadní rozdíly. Jak se tedy vlastně liší ProBook od EliteBooku a ZBooku Firefly a v čem je mezi nimi zásadní skok, aby se vyplatilo pořídit vyšší model?

Displej a klávesnice: nejlepší obrazovku mají ZBooky

Velkou výhodou je, že všechny šestnáctky zmíněných modelů disponují numerickým blokem klávesnice. Některé řady pak mají vedle 14" ještě i kompaktní 13,3" displeje, byť tato velikost je u notebooků na ústupu. IPS displej má prakticky vždy rozlišení Full HD s poměrem stran 16:10. OLED zatím do byznysových laptopů nepronikl.

Obnovovací frekvence je i u nejvyšších modelů 60 Hz, přičemž jen ZBook Firefly umí upravovat barvy podle okolí. Od EliteBooku 800 by měla být dostupná automatická úroveň jas. Všechny umí otevřít víko displeje do plného úhlu téměř 180°.

Jsou matné a nedotykové s výjimkou konvertibilních modelů s otočným displejem. Základním jasem je 300 nitů, což do kanceláře dostačuje. Vyšší svítivost 400 nitů mají až některé EliteBooky 660, mezi EliteBooky 800 pak už prakticky všechny.

S funkcí HP Sure View (bezpečnostní vrstva na displeji, kdy obraz schválně nejde vidět z boku) se můžete setkat i s jasem 800 nitů, ale v tomto případě jas nevyužijete na přesvícení sluníčka. Naprosto špičkový obraz HP DreamColor pak poskytnou některé ZBooky Firefly 14, u kterých se rozlišení 2560 × 1600 px pojí i s frekvencí 120 Hz a jasem 500 nitů.

Klávesnice mají stejný layout, jde o typ ISO s českou diakritikou a bílým podsvícením. Klávesnice od řady EliteBooky 800 výše jsou jiné, což lze poznat i podle barvy – nižší modely mají tmavě šedá tlačítka. Drobnou odlišností je u nich i prohozené zapínací tlačítko a klávesa Del.

Procesory, RAM a SSD: výměnná paměť skoro u všech

HP používá vcelku rovnoměrně procesory od Intelu i AMD, přičemž u některých modelů má v nabídce jen Intel. To poznáte přímo z posledního čísla v označení modelu, kde 0 znamená Intel a 5 zase AMD. Platí to pro všechny ProBooky i EliteBooky, jen u ZBooku Firefly je to jinak, AMD tu označuje písmeno A.

U nové generace G11 jde o u Intelu o procesory Meteor Lake a v případě AMD o Rembrandt či mírně novější Hawk Point (výkonový rozdíl mezi nimi je minimální). Většinou jsou to úsporné verze procesorů (poznáte podle písmena U, například Intel Core Ultra 7 155U) určené spíše na delší výdrž baterie. Až dražší modely pak mají i výkonnější čipy (poznáte podle písmena H či HS).

Operační paměť je buď 16, nebo 32 GB, přičemž u většiny modelů (s výjimku EliteBooků 830 a 1040) je výměnná. Jen jediný na cenu zaměřený notebook v nabídce má pouhých 8 GB, ale i u něj jde paměť navýšit. SSD je výměnné vždy, kapacita začíná na 512 GB a u modelů ZBook Firefly můžete mít až 2 TB. Druhý slot pro další SSD nemá nyní u byznysových HPček ani jeden model.

Grafická karta je většinou integrovaná. Jen pár modelů má výkonnější GeForce RTX A500 (ta je určená spíše na práci, moc byste si nezahráli). Výjimkou je jedna konfigurace EliteBooku 660 s GeForce RTX 2050.

Konektivita: různé schopnosti USB-C

Konektorová nabídka je napříč modely taktéž velmi podobná. Výjimkou je EliteBook 1040 se třemi USB-C (má jedno navíc). Síťový RJ45 najdete jen u ProBooků a základního EliteBooku 600. A některé modely zase nemají slot SmartCard. Jinak je to jak přes kopírák.

Co se více liší je rychlost USB-C a rozhraní Thunderbolt. ProBooky s AMD umí přes USB-C protlačit 10 Gb/s, ty s Intelem 20 Gb/s (ne že by to na řadu činností nestačilo). EliteBooky pak již nabídnou vyšší standard s USB4 a umí rychlost 40 Gb/s, přičemž je u nich i podpora Thunderboltu. U Intelu u všech modelů, u AMD s pomocí externího čipu od řady EliteBook 800.

Akumulátor: dvě kapacity

Základní akumulátory u většiny modelů jsou 3článkové s kapacitou 56 Wh. Samozřejmostí je nabíjení přes USB-C, ale pokud zapojíte slabou nabíječku od smartphonu, poradí si s ní jen EliteBook 800 (vyzkoušeno na modelu 845) a ZBook Firefly.

Výrazně silnější baterii mají až EliteBooky 860,1040, a také ZBook Firefly 16. Ty nabídnou 6článkový akumulátor s kapacitou 76 Wh (68 Wh u EliteBooku 1040), se kterým se pojí i rychlejší 100W nabíjení. ZBook Firefly 14 má již zase zpět menší baterii.

Rozborka

Přístup ke komponentám je u všech strojů podobný. Opravdu je u HP vidět pokročilá unifikace všech řad. ZBook Firefly má masivnější chlazení, které ale může být dáno dedikovanou grafikou konkrétní konfigurace. Paměťové moduly jsou vždy kryté ještě plechem, což k nim stěžuje přístup, ale zase jsou lépe chráněné.

Vnitřky notebooků
ProBook G11 (19 až 33 tisíc Kč)

Tohle není základní řada, neboť na cenu cílí HP spíše u modelů bez označení ProBook. Jde o poctivé notebooky pro každodenní běžnou práci. Podle modelu jsou některé již celokovové, jiné kovové v kombinaci s tvrzeným plastem. Tento rozdíl by vás ale neměl příliš ovlivnit, použité plasty jsou kvalitní a jde spíše o prestiž, částečně také o lepší odvod tepla.

Menší 14" ProBooky mají označení 440/445 a větší 16" jsou 460/465. Kromě větších rozměrů a displeje jsou jinak naprosto shodné.

Již základní ProBook za 19 tisíc má slušnou výbavu a jako mínus by se dal brát snad jen Windows 11 edice Home (přeci jen jsme u byznysových počítačů). Nejvybavenější ProBook 460 za 33 tisíc nabídne již 32 GB operační paměti, terabajtový disk i LTE modul pro mobilní data. Tento model tak může být pro někoho i vhodnější volbou, než základní EliteBook 600.

Notebooky HP ProBook

Nakupujte zde
EliteBook G11

EliteBook je taková prostřední řada korporátních notebooků. Mezigeneračně u nich zmizela 15,6" varianta, ale 13,3" překvapivě zůstalo. Rozdělení modelů je zde trochu složitější, jelikož EliteBooky mají tři podkategorie: 600, 800 a 1000.

EliteBook 600 (25 až 34 tisíc Kč)

Řada EliteBook 600 patří pod EliteBooky až od generace G9 a odlišnosti od dospělejších EliteBooků jsou patrné i na pohled. Například mají šedou klávesnici, která nepůsobí tak prémiově. Naopak je zde velká podobnost s ProBooky, proti kterým nabídnou navíc snad jen čtečku SmartCard a možnost displeje s vyšším jasem.

Menší 13,3" EliteBook 630 (v nabídce je jediný) si koupíte, když chcete hlavně kompaktní velikost. Má totiž zhruba o centimetr útlejší tělo a úměrně tomu i hmotnost. Jinak je naprosto (i cenově) shodný s 14" EliteBookem 640 (A37Z7ET vs. A37Z8ET).

Pokud potřebujete RJ45, tak toto je nejvyšší řada, kde jej ještě najdete. Samozřejmě ale můžete drátovou síť získat i z USB-C.

EliteBook 800 (35 až 49 tisíc Kč)

Teprve EliteBook 800 se více odlišuje. Má pohodlnější černou klávesnici. V případě AMD jsou zde o generaci novější procesory Hawk Point (což je vlastně už Zen4) a lze vybrat výkonnější modely označené jako HS, které vydrží déle v plné zátěži.

EliteBook 830/835 jsou 13,3" modely (aktuálně pouze dva), které ovšem (na rozdíl od řady 600) nejsou shodné se 14" EliteBooky 840/845. Mají sice u 14" velikosti své protějšky za stejnou cenu, ale schází jim sloty na operační paměť, kterou tak nelze v budoucnu rozšířit. Pokud nepotřebujete malé tělo za každou cenu, tak bude lepší zaměřit se na 14" velikost.

EliteBook 860/865 pak kromě numerické klávesnice nabídne i výrazně větší 76Wh akumulátor a rychlejší 100W nabíjení.

Elitebook 1000 G11 (48 až 55 tisíc Kč)

Prémiová verze EliteBooku je dostupná jen v 14" úhlopříčce (jediná řada označena jako 1040). Procesory pouze od Intelu jsou zde ve výkonnější (H) variantě. Uvnitř je 6článkový akumulátor s kapacitou 68 Wh, ale stále rychlým 100W nabíjením. Stejně jako u EliteBook 830/835, také této řadě chybí sloty na RAM, na výběr je napevno 16 nebo 32 GB. Nabídne také o jeden USB-C více na úkor USB-A.

Notebooky HP EliteBook

Nakupujte zde
ZBook Firefly G11 14" a 16"

Nejlepší z nejlepších. ZBooků je více typů a většinou jsou to stroje na těžkou práci. Fury, Studio či Power jsou zkrátka jiné. S běžnými byznysovými laptopy v tomto přehledu je srovnatelný právě Firefly. V nabídce je ve dvou velikostech, přičemž 16" má navíc numerický blok a větší akumulátor, zatímco 14" zase nabízí konfigurace s jemnějším displejem s rozlišením 2560 × 1600 px (a menší baterii).

HP je umí nakonfigurovat až s 64 GB operační pamětí a 2TB SSD. Značení modelů je u ZBooků jiné, verze s procesory AMD neoznačuje číslice 5, ale písmeno A. Procesory Intelu jsou v nabídce úsporné i výkonnější (U a H), u AMD hlavně ty výkonnější (HS).

FireFly je v celém tomto srovnání nejvíce odlišný a i ten nejlevnější model za to stojí. Přináší výkon herních počítačů zacílený na práci a tvoření.

Notebooky HP ZBook Firefly

Nakupujte zde
Závěr
  • Mezi ProBookem a EliteBookem 600 se rozdíly stírají a má cenu se dívat po jednotlivých komponentách, než se upnout na vyšší řadu.
  • Výrazně lepší klávesnice začíná od EliteBooku 800.
  • Konektor RJ45 nabídnou jen nižší řady, ale není problém tohle rozhraní získat z USB-C.
  • Pokud je pro vás zásadní výměna/rozšíření operační paměti, vyhněte se EliteBooku 830 a 1040.
  • Silnější procesory (s označením H či HS) jsou v nabídce napříč modely. Výhodou je, že zejména vydrží déle v plné zátěži.
  • Pokud chcete nejrychlejší USB-C a Thunderbolt, tak potřebujete EliteBook či ZBook Firefly. S procesorem od AMD to neplatí pro základní EliteBook 600.
  • Kvalitnější webkameru najdete od EliteBooku 800 výše. Fyzickou krytku kamery mají úplně všechny modely.
  • Silnější 6článkový akumulátor mají 16" EliteBooky 860, 1040 a 16" ZBooky Firefly.

Při výběru vám pomůže ještě jedna důležitá věc. U některých modelů je vidět ikonka Exkluzivně, což znamená, že tyto konfigurace (typ displeje, procesoru…) pro vás vytvořil přímo HPmarket. Určitě má smysl se na ně zaměřit.

Poradíme vám
Mluvíme neajťácky a srozumitelně
HPmarket týmČtyři specialisté na HP techniku
 jsme offline
ikona - telefon728 707 709
(Po-Pá: 9-17 hod)
Kategorie poradny
Články dle produktů
FacebookTwitterLinkZkopírovat odkaz
Ondřej Cvrček
Autor článku
6 let v HPmarket
Ondra je odborníkem na HP notebooky a počítače, a kromě toho se specializuje také na velkoformátové HP tiskárny. V HPmarketu se stará o to, aby vám nechyběla žádná novinka ze světa HP.
Podobné články
Jak vybrat pracovní stanici ZBook? Notebooky řad Firefly, Power, Fury a Studio 11. generace
HP vyrábí ZBooky více než deset let, a v nabídce má nyní jedenáctou generaci těchto ultimátních mobilních pracovních stanic pro nejnáročnější. Generace G11 nabízí, stejně jako ta předchozí, procesory Intel i AMD.
Ikona - publikováno23. 10. 2024
Ikona - časomíra7 minut čtení
Ondřej Cvrček
Ondřej Cvrček
Nová generace notebooků G11
Další rok, další generace. HP přineslo spoustu novinek a vylepšení do HP notebooků, které zaručeně povznesou váš zážitek do větších rozměrů. Co nového můžeme u G11 čekat?
Ikona - publikováno31. 7. 2024
Ikona - časomíra3 minuty čtení
Ondřej Cvrček
Ondřej Cvrček
Jak vybrat notebook na běžnou kancelářskou práci?
Jaké modely jsou vhodné do firem a na co je třeba dávat pozor? Takový notebook nemusí být nijak výrazně výkonný a často bude nejspíše napájený přímo ze zásuvky. Naopak se bude hodit co největší konektivita. A samozřejmě dobrá cena.
Ikona - publikováno30. 6. 2024
Ikona - časomíra6 minut čtení
Lukáš Konečný
Lukáš Konečný
Experti na HP
Experti na HP
Máme nejpřesnější a nejaktuálnější informace.
IT specialisti
IT specialisti
Poradíme s výběrem, instalací i používáním.
Doručíme do 24h
Doručíme do 24h
Zboží skladem vám dodáme do druhého dne.
Doprava zdarma
Doprava zdarma
Od 5 000 Kč. Nakupujte z pohodlí domova.
heureka
HPmarket tým
Pomáháme Vám excelovat s HP
„Jsme nadšenci do technologií a HP produkty aktivně používáme v práci i každodenním životě“. Jsme připraveni pomoci s výběrem nejlepších notebooků, počítačů, tiskáren a nejrůznějšího příslušenství z produkce společnosti HP Inc. Již od roku 2001, plníme Vaše přání a dodáváme našim zákazníkům to nejlepší z HP nabídky.
HPmarket na sociálních sítíchFacebook YouTube LinkedIn
Mapa webu  |  Podmínky použití
© 1999 - 2025 HPmarket.cz
Únor 2025 Tiskárny