Úvod | Firefly | Power | Fury | Studio |
Notebooky HP ZBook jsou v portfoliu HP vedle dalších řad Pavilion, ProBook, EliteBook, Envy či herních OMEN a Victus ty nejvíce profesionální. Právě z EliteBooku kdysi ZBooky vznikly, když je HP oddělilo z modelové řady EliteBook W. ZBook také patří mezi několik málo notebooků, které se podívaly i do vesmíru: ZBook 15 byl na ISS.
Písmeno Z se jako značka v produktech HP objevilo v roce 2009, kdy označovalo desktopové pracovní stanice. V roce 2013 potom HP vyrobilo první notebooky ZBook 14, 15 a 17. Aktuálně máme již jedenáctou generaci , která je osazena těmi nejnovějšími a nejvýkonnějšími komponenty.
HP ZBook 15 na mezinárodní vesmírné stanici ISS. Zdroj Wikipedia.org.
ZBooky jsou určené pro profesionály z řad projektantů, architektů či grafiků, ale také pro další náročné uživatele. HP je zhruba od generace G7 nabízí ve čtyřech modelových řadách Firefly, Power, Studio a Fury.
ZBooky se vyznačují několika charakteristickými prvky typickými pro profesionální notebooky: Grafika Nvidia RTX řady A, generace Ada (dříve označovány jako Quadro), Windows edice Pro či pevným celokovovým tělem a prodlouženou zárukou s opravou na místě. Samozřejmostí je armádní standard odolnosti MIL-STD-810, kdy ZBooky musí vydržet otřesy, pády, prach, změna teplot či nadmořské výšky.
Aktuální generace G11 je osazená buď nejnovějšími procesory AMD 8. generace, nebo Intelem, u kterého najdeme 14. generaci a novinku z dílny modrých - procesory Intel Core Ultra.
Cenově se ZBooky pohybují mezi necelými 30 tisíci za základní Firefly 14 až po 150 tisíci za nejvýkonnější ZBook Fury 16.
ZBook Firefly je vstupní brána do Zbooků a jako jediný jej můžete mít i v kompaktní velikosti 14". Je to takový přechod mezi běžnými pracovními notebooky EliteBook a mobilními pracovními stanicemi. Na první pohled jde o ultrabook s tloušťkou pod dva centimetry a důrazem na nízkou hmotnost (to platí i pro 16" variantu).
Rozdílem mezi 14 a 16" je kromě rozměrů a hmotnosti zejména numerická klávesnice, která se najdeme až v modelu větším. Tělo i konektorová nabídka je jinak shodná. Firefly 14 má tříčlánkovou baterii s kapacitou 56 Wh a Firefly 16 šestičlánkovou s 76 Wh. Reálně to udělá rozdíl okolo 4 až 5 hodin výdrže. Uvnitř je jeden SSD disk, dva sloty operační paměti a jeden ventilátor. Ostatní ZBooky mají již dva okruhy chlazení.
Menší 14" varianta by vás naopak mohla zajímat, pokud byste měli zájem o displej DreamColor s rozlišením 2560 × 1600 px, jasem 500 nitů a frekvencí 120 Hz. Firefly 16 má totiž vždy rozlišení 1920 x 1200, nebo lze individuálně konfigurovat OLED 2.8K. Ve všech případech jde o poměr stran 16:10.
Verze s Intelem nabízí procesory Core Ultra 5 či 7 v úsporné nebo hybridní variantě (U a H). V případě AMD pak jde o Ryzen ve výkonné verzi HS. Ten nejdeme osazený jen u menšího Firefly 14, a AMD zde znamená i teoreticky vyšší výkon (záleží na nastavené TDP pro jednotlivé modely).
Jako nejvýkonnější možnou GPU zde pořídíte Nvidia RTX A500. Případně ještě integrovaná Graphics/Radeon. Firefly 14 i 16 umí jako jediné napájení přes USB-C, nepotřebují totiž ještě tak silný adaptér. Firefly je vhodný notebook nejen pro každou kancelář, ale i služební cesty, kde vedle výkonu řešíte i snadné přenášení.
O třídu výše najdete ZBook Power s úhlopříčkou 16". Zde můžete mít kromě základního (a pro většinu náročných uživatelů dostatečného) displeje s rozlišením 1200p také jemnější obrazovku s rozlišením 2560 × 1600 px. U obou displejů počítejte se svítivostí 400 nitů. Ve všech případech jde však u ZBooků Power o poměr stran 16:10.
Akumulátor je zde velmi silný, šestičlánkový s kapacitou 83 Wh a výdrž dosahuje 13 hodin. HP pro řadu power použilo už pouze výkonnější řady procesorů, a to buď AMD Ryzen 7 PRO 8845HS nebo Intel Core Ultra 7 a 9. Oproti řadě Firefly se tak dostáváme už v základu na vyšší výpočetní výkon. V aktuálních modelech narazíme na grafiky RTX 1000 a 2000 Ada. Maximálně je pak možné konfigurovat až řadu 3000 Ada.
Tělo notebooku již není tak tenké jako v případě ZBooku Firefly, a byť se stále vejdete do příjemných dvou kilogramů, na tloušťku už máte 2,3 cm. Konektorová nabídka zahrnuje i RJ45 pro Ethernet, 2 USB-A 3.2 sloty a 2x USB-C s rozhraním Thunderbolt 4. Úložiště může mít až 8 TB, uvnitř šasi jsou totiž dva sloty pro SSD. Přístupné jsou také dva sloty na operační paměť o velikosti až 64 GB.
ZBook Power již přináší obrovský výkon se silným akumulátorem pro náročné profese pracující nejen s 2D/3D grafikou, ale i renderingem, a zároveň se ještě drží ve středních cenových relacích.
Mobilní pracovní stanice HP ZBook Power G11
Nakupujte zdeZBook Studio je mezi ZBooky takový unikát spojující vysoký výkon i vysokou mobilitu. V tenkém těle s nízkou hmotností je kompaktní jako Firefly 16. Jeho slabinou (pro některé uživatele ale zase výhodou) může být absence numerické klávesnice.
V aktuální nabídce je pouze jeden zástupce, a to náš exkluzivní HPmarket speciál, u kterého je osazený špičkový displej 4K DreamColor se svítivostí 500 nitů, frekvencí 120 Hz a barevným gamutem 100% DCI-P3. Konektorová výbava zahrnuje trojici USB-C (2x Thunderbolt 4) a jedno USB-A.
ZBook Studio lze mít pouze s procesory Intel, a v nabídce je aktuálně model s Intel Core Ultra 7 155H, ale lze konfigurovat až Ultra 9. Výkon by měl být tedy obdobný jako u řady ZBook Power. Grafika pak může být RTX 1000 až 3000 Ada, nebo výhradně v řadě studio GeForce RTX 4070. S šestičlánkovou baterií o kapacitě 86 Wh pak dosahuje výdrže okolo 12 hodin.
Uvnitř je místo pro jedno SSD o maximální kapacitě až 4 TB a maximálně 64 GB operační paměti. Ty mají vysokou frekvenci 5600 MHz a přinesou o procenta výkonu navíc.
ZBook Studio je univerzální laptop s tenkostí modelu Firefly a výkonem mezi Power a Fury. Snadno jej budete přenášet a pracovat i v terénu, zároveň si u konfigurací s GeForce i zahrajete. ZBook Studio má v sobě to nejlepší z kombinace všech ZBooků.
Mobilní pracovní stanice HP ZBook Studio
Nakupujte zdeTohle je nejsilnější notebook, který HP nabízí. Pracovní stanice bez kompromisů, navíc se snadným přístupem k hardwaru. Touchpad má u tohoto modelu již fyzická tlačítka (bez trackpointu). Fury už opět disponuje numerickou částí klávesnice, která je odolná proti polití.
Pohání jej nejvýkonnější procesory generace Raptor Lake Core i7 a i9 HX od Intelu s až 24 jádry a umožňují dokonce i mírné přetaktování. Nejsilnější grafikou je zde RTX 5000 Ada, kterou jiné ZBooky nenabídnou. Osadit jde 128 GB operační paměti.
Spodní kryt lze sundat bez použití šroubováku, komponenty uvnitř mají své kryty, podobně jako pod kapotou auta je ještě dekl na motoru. V této vrstvě už šroubovák využijete.
Pro SSD jsou tu čtyři sloty a až 16 TB tak lze zapojit do pole RAID. To celé pohání obří 95Wh akumulátor slibující výdrž až 17 hodin (při složitých výpočtech a operacích samozřejmě výrazně méně).. Takto vybavený notebook může soupeřit i s nadupanými stolními verzemi.
Chlazení využívá zakřivené kovové lopatky ventilátoru a Vapor Force Thermal design, tedy odpařovací komoru pro tekutý kov jako médium.
Displej můžete mít s rozlišením 1200p, 4K DreamColor, nebo dotykový 4K OLED, vždy s poměrem stran 16:10. Konektorová výbava zahrnuje i mini DisplayPort 2.0, dále HDMI 2.1, čtečku SD a SmartCard, výklopný RJ45, USB-C s Thunderboltem a samozřejmě i dvojici běžných USB-A.
Připravte se na tloušťku 28,5 milimetru a hmotnost až 3 kg (liší se dle konkrétní konfigurace). Se ZBook Fury budete připraveni na ty nejnáročenější úlohy, které vás napadnou. Stříhání videa, projektantování, grafický design, náročný rendering, 3D, to vše půjde jako po másle.
Mobilní pracovní stanice HP ZBook Fury 16
Nakupujte zde