Návštěva u optometristy se podobá návštěvě u lékaře, minimálně ze začátku. V první řadě se totiž zjišťuje anamnéza. Společně se specialistou zabrousíte například i do rodinné historie a proberete vaše pracovní návyky. Pracujete na počítači dlouho do noci? I to optometristu zajímá. Když už je dost povídání, přijdou na řadu přístroje.
Hned „na první pohled“ na vás ledacos prozradí autorefrektometr. Díky němu se specialista dozví o vašich dioptriích, zakřivení rohovky apod. Tereza Höferová ale zdůrazňuje, že to hlavní přichází až posléze, kdy pomocí speciální obroučky a sady sklíček zákazníkovi zrak sama přeměří. Ačkoliv by se mohlo zdát, že dvojí měření není nutné, opak je pravdou. Údaj z přístroje poskytuje pouze hrubou představu. Klíčové je až následné měření s optometristou, při němž s vámi specialista komunikuje a vyladí vám brýle na míru.
Vyšetření u optometristy rozhodně nebolí – vyzkoušel si to i náš kolega z HPmarketu. Takže rada na závěr – není vůbec na škodu si nechat občas změřit zrak, třeba jen tak preventivně. Rozhodně tak můžete zabránit nepříjemné zrakové nepohodě, se kterou v našem seriálu bojujeme.
< < Předchozí díl: Jak odstranit škodlivé modré světlo |