BIOS (z anglického Basic Input-Output System) je součástí každého počítače s Windows a Linux. Je to nutný předpoklad pro spuštění a provoz operačního systému. U většiny zařízení se dnes dá bezproblémově aktualizovat, a to může pomoci vyřešit problém se spouštěním vašeho systému.
V BIOSu toho jde nastavit opravdu hodně. Často tam najdete nastavení, ke kterým se ve Windows běžně nedostanete. Například:
1. Vypněte zařízení a počkejte asi 5 vteřin
2. Zapněte zařízení
3. Současně se zapnutím opakovaně klikejte na klávesu F10 (u některých zařízení, primárně jiných značek, to mohou být jiné klávesy, např. F2 nebo Delete)
4. Na většině zařízení uslyšíte hlasité „pípnutí“
5. Provedené změny můžete poté uložit/zrušit a pokračovat do Windows
Pro většinu notebooků a počítačů HP je dostupný simulátor, ve kterém se můžete ještě před ostrým vstupem zorientovat a prohlédnout si možnosti, které verze BIOSu na vašem zařízení nabízí.
Budete potřebovat název vašeho notebooku, například HP - HP ProBook 450 G8, k tomu pak připojíte „interactive bios simulator“. Do vyhledávání (Google) tedy vložíte „HP ProBook 450 G8 interactive bios simulator“. Zobrazí se pdf dokument, který je interaktivní a můžete se tak dostat do jednotlivých podoken nastavení. U jednotlivých možností je pak vždy zobrazena vysvětlivka, takže budete vědět, jakou změnu očekávat. Verze BIOSu je pak vždy určena pro celou řadu daných zařízení.