Když si pořizujete HP notebook, pravděpodobně předpokládáte, že vás po otevření přivítá aktuální verze Windows. Nemusí to být ale pravidlo. Při listováním naším e-shopem jste si pravděpodobně, všimli, že nabízíme i zařízení, notebooky nebo počítače, ve verzi FreeDOS 3.0 s dovětkem „bez operačního systému“. Co to pro vás jako kupujícího znamená? Komu se takový nákup vyplatí a co si počít, když si domů přinesete notebook bez operačního systému? Pojďme tomu přijít na kloub.
Předně je třeba říct, že označení „bez operačního systému“ není zcela přesné. Kdybyste si zapnuli notebook s FreeDOS, ovanula by vás vlna nostalgie. Jedná se totiž o bezplatnou open source náhradu MS-DOS, která přišla na svět, když se Microsoft rozhodl přestat prodávat zmíněný MS-DOS. Pokud se neplánujete v příštích dnech a měsících zabývat zadáváním příkazů do OS a hraním retro her, je zařízení s FreeDOS opravdu k běžnému provozu nedostatečné.
Notebooky zcela bez operačního systému ale prodávat nelze. FreeDOS je cestou, jak prodávat notebook bez licence Windows. A teď pozor. Nejedná se o nějaké „podvody“ na zákazníky. Například v HPmarketu máte na výběr. Naše notebooky standardně nabízíme buď s předinstalovaným Windows 11 Home nebo Windows 11 Pro, anebo právě i ve variantě s operačním systémem FreeDOS 3.0. Části z vás teď vyklouzne z úst: „A proč?“ Dobrá otázka. Rádi na ni odpovíme.
Proč tedy vůbec nabízíme notebooky s FreeDOS? Pro určitou skupinu našich zákazníků to představuje vyšší uživatelský komfort (nainstalují si, nebo si nechají nainstalovat přesně to, co chtějí) a významnou úsporu peněz.
Na druhou stranu i ti, co o koupi notebooku s FreeDOS zatím neuvažovali, protože by je to zkrátka ani nenapadlo, by mohli přijít na to, že to má „něco do sebe“. Instalace Windows nebo jiného OS je zpravidla jednoduchá a pro vás to může znamenat ne zcela zanedbatelnou úsporu peněz. To, co ušetříte, můžete investovat do pěkného příslušenství nebo do koupě aplikací.
Ale tím nenabádáme k nákupu notebooku s FreeDOS zdaleka všechny naše zákazníky. Pokud si v IT světě připadáte jako ve „španělské vesnici“, rádi vám pomůžeme se zorientovat – ale pro koupi bychom vám raději doporučili modely s předinstalovaným Windows 11 Home nebo Windows 11 Pro. Na druhou stranu, pokud se trochu vyznáte, nemusí být koupě zařízení s FreeDOS špatný nápad.
Nejste si jistí? Zkonzultujte koupi s našimi specialisty – pomohou vám vybrat notebook na míru vašim potřebám. Volejte buď na telefon 728 707 709, nebo zavítejte do našeho HPmarket Store, jen kousek od stanice metra C „Pankrác“.
Pokud jste dospěli k tomu, že notebook s FreeDos je pro vás ten pravý, bude potřeba vyřešit v první řadě to, jak a kde pořídíte operační systém. A to bychom nebyli my, abychom vám nenabídli pomocnou ruku.
Operační systém si můžete koupit i u nás. Prohlédněte si naši nabídku operačních systémů Microsoft Windows.
Samozřejmě si ho můžete pořídit i přímo u vývojáře. V případě Windows je to Microsoft.
Na internetu najdete i celou řadu prodejců nabízejících „levné licence“. Mějte se ale na pozoru. Když vypadá nabídka až moc lákavě a výhodně, může se jednat o past. Pokud nechcete riskovat, že koupíte nelegální licenci, raději se takovému kroku vyvarujte. Jestli i přesto chcete zakoupit takovou licenci, zkontrolujte si hodnocení prodejce, produktu samotného a ideálně zkuste vyhledat i recenze v uživatelských diskuzích. Kamenem úrazu může být i tzv. „druhotná licence“. Co to je? Hned si to řekneme.
Druhotná licence je licence „ze second-handu“. Je vykoupena od uživatele, který již licenci nevyužije – například proto, že přešel na novější software. Prodej takových licencí není nezákonný. Obchodování s použitým softwarem posvětil i Soudní dvůr EU, který rozhodl, že autor softwaru navíc nemůže dalšímu prodeji bránit.
To, zda je druhotný software originální, poznáte tak, že vložíte licenční klíč přímo do stránek Microsoft. I když je zakoupená licence originální, neznamená to, že máte vyhráno. Pokud naletíte podvodníkovi, problém nebývá často v legálnosti SW. Patálie spočívá v tom, že daná osoba legální licenci přeprodá vícero lidem. Pak je nelegální její využívání. Nebo se může jednat o neprodejnou licenci, která byla určena pro neziskový sektor, vývojáře apod.
Ojedinělá není ani situace, kdy překupník rozprodává přístupy k licenci určené pro více uživatelů. Třeba licence pro rodiny. Co je „kamenem úrazu“? V takovém případě nejste jediní, kdo má nad vašimi daty kontrolu. Má je i ten, kdo licenci zakoupil a nejspíš vám přeprodal. Snadno vám tak může licenci kdykoliv „utnout“, poslat ji dál apod. A to není všechno. Zkrátka u druhotných licencí je až příliš mnoho „ale“, kvůli kterým bychom vám je jako specialisté, kteří chtějí abyste se svými HP zařízení vždy a za každých okolností excelovali, nemůžeme bezhlavě doporučit.
Pokud ale najdete e-shop, který má velké množství kladných recenzí a tyto licence v nabídce, můžete ušetřit i tisíce korun s minimálním rizikem.
Zaujaly vás notebooky s FreeDOS 3.0? Rádi vás provedeme výběrem a poradíme i s tím, co si se zařízením počít po koupi. Pokud máte svůj oblíbený operační systém, nevyhovuje vám Windows 11, nebo vás zařízení bez licence zajímá z jiných důvodů, rádi vám vyjdeme vstříc.
Co vnímám jako výhodu?
Notebook je levnější | |
Možnost instalace jiného operačního systému | |
Instalace čistého systému bez dalších nežádoucích softwarů (tzv. bloatware) |
Co vnímám jako nevýhodu?
Je třeba najít si vlastní operační systém |