ČTĚTE TAKÉ: • Praktický přenosný monitor |
Monitory nemusí být nutně jen součástí stolních počítačů. Hodí se i jako rozšíření notebooků, které Vám rozšíří zobrazovací a pracovní plochu. V naší nabídce je spousta monitorů, jak ale vybrat ten správný?
A co je vůbec monitor? Je to elektronické zařízení zobrazující textové a grafické informace. Je to vizuální spojení mezi zbytkem hardwaru – ať je to stolní počítač, server nebo notebook. Monitory mají různé parametry, a právě ty hrají největší roli při správném výběru.
Je potřeba si vytyčit hlavní funkci monitoru – na hry, grafiku, konkrétní typ práce nebo obecné použití. Například pro hráče bude primárním parametrem rychlá obnovovací frekvence a nízká doba odezvy. Grafikové uvítají nejvyšší možnou přesnost barev a rozpětí barevného gamutu, a běžní uživatelé ocení například funkci na snížení modrého světla a technologii proti problikávání a únavě očí.
Rozlišení monitoru značí, kolik pixelů má monitor ve poměru šířka x výška.
1920 x 1080 (známé také jako 1080p, Full HD (FHD) a HD) je dnes už minimálním standardem. Ostřejší a jemnější obraz dostanete s QHD a ještě ostřejší se 4K. Existují také varianty jako například 2K, WQHD či WUXGA. Tyto varianty jsou však velmi ojedinělé. U velkých rozlišení je poté nutné počítat s vysokou zátěží na počítač a tak je lepší si zjistit, zda váš notebook nebo počítač zvládne tyto náročnější rozlišení.
Také je potřeba dávat pozor na úhlopříčku a její rozlišení. Větší obrazové plochy se s Full HD rozlišením nedoporučují, neboť je u nich již viditelný rastr. To v praxi znamená, že můžete zblízka vidět již jednotlivé pixely, což není žádoucí. Takový obraz pak působí příliš hrubě a při hrách či práci nerealisticky.
Vyšší znamená lepší. Obnovovací frekvence měří, jak rychle se displej aktualizuje. Měří se v Hertzích (Hz) a počítá, kolikrát se displej obnoví za každou sekundu, kdy je zapnutý. 60Hz displej se obnovuje 60x za sekundu, 90 Hz displej 90x a 120Hz displej se obnoví neboli překreslí až 120x za sekundu. Obnovovací frekvence je důležitá zejména pro hráče, pro které by mělo být minimum alespoň 75Hz (většina herních monitorů ovšem nabízí 120, 144 Hz a více) v kombinaci s co nejnižší odezvou.
Pro využití plného potenciálu je pak třeba, aby hra dosahovala snímků za sekundu (fps) o frekvenci monitoru nebo vyšší – pro monitor 120 Hz je to 120 fps a více. Na běžnou kancelářskou práci pak postačí obnovovací frekvence 60 Hz. U monitorů s rozlišením 4K je standard také 60 Hz.
Nižší znamená lepší. Pokud ovšem nehrajete hry, nebude pro vás tato nijak zásadní. Doba odezvy znamená, za jak dlouho monitor změní jednotlivé pixely z šedé na černé, z černé na bílou a poté zpět z bílé na šedé. Delší doba odezvy může znamenat rozmazání pohybu při hraní nebo sledování videa, zkrátka velkého množství snímků v rychlém sledu.
U klasických monitorů bude pravděpodobně nejvyšší doba odezvy 5ms, zatímco herní monitory mohou mít dobu odezvy 1 až 0,5ms.
K dnešnímu dni jsou na trhu 3 různé typy zobrazovacích panelů – TN, VA a IPS. Monitory s TN panelem jsou nejrychlejší, ale mají horší kvalitu obrazu, hlavně pak při změně pozorovacích úhlů. Díky nízké odezvě jsou vhodné spíše pro hráče. IPS monitory mají rychlou dobu odezvy a pyšní se nejlepším podáním barev. Právě proto bývají volbou profesionálních grafiků. VA panel má za všech tří typů nejlepší kontrast, který je vlastnostmi vhodný pro běžné uživatele. Jedná se o zlatý střed mezi předešlými dvěma typy.
V dnešní době je poměrně běžné, že koukáme do obrazovek celý den. Je tedy nutné udělat maximum pro ochranu vlastního zraku. Mezi funkce, které uleví našim očím se řadí například Low Blue Light, HP Eye Ease, Flicker-free a další.
Low Blue Light
Je technologie, která redukuje modré světelné spektrum vyzařující z monitoru. To ve výsledku snižuje námahu očí.HP Eye Ease
Tato technologie redukuje dané modré světelné spektrum, ale bez dopadu na přesnost výstupních barev na displeji.Flicker-free
Eliminuje problikávání LCD monitorů s LED podsvícením, které při delším času stráveném u monitoru také oči namáhá a unavuje.V případě herních monitorů jsou mimo obnovovací frekvenci a odezvu také dostupné technologie AMD FreeSync a NVIDIA G-SYNC. Ty zajišťují vyladění obnovovací frekvence grafické karty a monitoru. V praxi to znamená, že dochází k omezení trhání, nesouvislého pohybu a chvění obrazu tím, že synchronizuje obnovovací frekvenci monitoru a snímkovou frekvenci grafické procesorové jednotky.
Zařízení s funkcí AMD FreeSync jsou velmi oblíbené a cenově dostupnější než monitory s NVIDIA G-SYNC. Ty totiž pro svoji funkčnost vyžadují zabudovaný speciální čip a monitor je díky této nástavbě o několik tisíc dražší.
Od roku 2019 je možné mít grafickou kartu Nvidia a přitom používat monitor s AMD FreeSync. Podporují totiž standard Adaptive Sync. Dříve majitelé grafických karet byli odkázáni pouze na technologii G-SYNC.
Klíčové vlastnosti monitoru nejsou při nákupu jedinou věcí, kterou je třeba posoudit. Další důležitý ukazatel budou konektory, které budou potřeba pro správné propojení vašeho počítače, monitoru a jiných periférií. U starších monitorů je to analogový konektor VGA. Tento konektor s sebou nese horší kvalitu obrazu i přes podporu 10bitové hloubky barev.
Mezi čím dál méně používané se řadí i konektor DVI umožňující nejvyšší rozlišení 2K.
Nejnovější a nejvyužívanější porty v dnešní době jsou HDMI, které zajišťuje možnost vysokého rozlišení (až do 4K). Barevná hloubka přenosu přes HDMI je 8 bitů. Druhým konektorem, a zároveň nejlepším, je díky svým vlastnostem DisplayPort. Ten poskytne nejvyšší možnou přenosovou rychlost i kvalitu obrazu. Existuje i zmenšená verze s názvem DisplayPort Mini. Jasnou volbou bude například pro hráče s herními monitory, které mají obnovovací frekvenci vyšší jak 60 Hz.
Monitor může obsahovat i další konektory, primárně sloužící k připojení různého příslušenství jako klávesnice, myš, flash disk, telefon nebo sluchátka. Nejčastěji se tedy setkáme s klasickými USB porty a kombinovaným 3,5 mm jack konektorem. Některé z novějších monitorů už disponují i portem USB-C.
Na konec bychom neměli zapomenout zmínit dokovací monitory a zakřivené monitory.
Dokovací monitory mají rozšířenou funkci díky nahrazení dokovací stanice. Ta umožňuje uživateli připojit k notebooku kromě monitoru připojit například i klávesnici, myš nebo reproduktory. Tyto monitory v sobě mají takovou dokovací stanici prakticky zabudovanou, nemusíte tak řešit v kanceláři napájení a složité propojování kabelů každé ráno. Připojíte notebook ke všem zapojeným perifériím pouze jedním USB-C kabelem a máte vše připraveno k používání.
Zakřivené monitory pomáhají zpříjemnit zážitek velkým zorným polem, díky kterému i méně namáhají zrak. Výhodou je, že si vystačíte s jedním monitorem, který ovšem vydá za dva.Nevýhodou může být, že při změně přímého pozorovacího úhlu může dojít k částečnému odrazu a oslnění (zdroje světla vycházejí z různých úhlů namísto jednoho).
Efektivní zakřivené monitory jsou obvykle ultraširoké a mají alespoň 30 palců a více.
Pevně věříme, že Vám článek přinesl všechny potřebné informace. Pokud ne stále jsme zde pro vás, abychom vám v případě doplňujících dotazů poradili. Neváhejte se na nás obrátit – kontakty HPmarket.cz.