HP má na trhu dvě verze multifunkcí se skenerem a dvě verze tiskáren bez skeneru. Liší se hlavně rychlostí tisku a několika drobnostmi. Multifunkční model HP Officejet Pro X476dw má rychlost tisku až 55 stran za minutu. Výkonnější multifunkční model HP Officejet Pro X576 má nejvyšší rychlost tisku na trhu i na světě. Až 70 stran za minutu. Tímto výkonem se tiskárna dostala do slavné Guinnesovy knihy rekordů! Takový pracant už dokáže obsloužit více pracovníků zcela bez problémů a hlavně za výbornou cenu.
HP OfficeJet Pro X476dw | HP OfficeJet Pro X576dw |
Abychom mohli porovnat náklady na tisk s oblíbeným laserem, vybereme na trhu ekvivalentní model barevné laserové tiskárny. LaserJet Pro M476 s měsíčním zatížením okolo 2 500 stran (stejně jako X476) bude vyhovovat. Nebudeme započítávat cenu papíru. Ten si použije každý uživatel vlastní a je samozřejmě třeba jej k celkovým nákladům připočíst. HP doporučuje tisknout na papír s označením ColorLok. Přináší několik výhod při tisku, ale zároveň se nedá říct, že by tyto papíry byly dražší, než obyčejné kancelářské papíry. Papíry poznáte podle tohoto loga:
Náklady na tisk(1):
TISK BARVA/ČB: | Náklad na tisk 1 stránky HP OfficeJet Pro X476/X576 (inkoustová) | Náklad na tisk 1 stránky HP LaserJet M476 (laserová) |
1 černobílá stránka, 5% pokrytí | 0,3 Kč | 0,68 Kč |
1 barevná stránka, 5% pokrytí | 0,41 Kč | 1,24 Kč |
Jak je vidět z tabulky, na inkoustové tiskárně jsou u černobílé stránky o více než 50% a u barevné dokonce o 60% nižší náklady na tisk, než u laserové tiskárny ve stejné výkonové třídě. Při počtu několika tisíc stránek měsíčně mohou být náklady na tisk sníženy o více než 1000,- korun za rok. U barevných stran bývá větší něž 5% pokrytí barvou a proto i větší úspora na tiskových nákladech.
Do inkoustových tiskáren se dávají jen inkoustové barvy v kazetách a nic jiného. Náklady na tisk se u laserových tiskáren mohou lišit o vícenáklady za zapékací pícky, kity pro údržbu tiskárny a sběrné nádobky na spadaný tonerový prášek. Tyto náklady jsou započítány pouze v případě že laserová tiskárna překročí určitý pořet vytištěných stránek. U větších modelů je to standartní položka při výpočtu nákladů na tisk, u nižších modelů se započítávají v případě že je překročena životnost nebo nominální kapacita tiskárny.
U laserových tiskáren jsme zvyklí na příkon klidně i půl kilowattu (kW) za hodinu. Při ceně jedné kWh okolo 4-5 korun již se jedná o nezanedbatelnou položku ve vyúčtování. Zvláště za delší období třeba jednoho roku. To už může být částka navýšena i o několik stokorun. Inkoustová řada má spotřebu při tisku o mnoho menší. Typicky 70W. Maximálně 100W. Oproti spotřebě u našeho srovnávacího modelu LaserJet Pro M476, kde je při tisku okolo 400W značný rozdíl, jenž může po delším časovém úseku snižit pořízovací náklady na tiskánu klidně o polovinu.
Tisk na inkoustové tiskárně je tišší. Nemusí se používat větráčky k zapékací pícce jako u laserové technologie. Taktéž náběh na tisk je rychlejší. Nemusí se totiž čekat, než pícka dosáhne provozuschopné teploty. Za výhodu se jistě dá také považovat to, že inkoustová tiskárna stejné kategorie má i stejné funkce jako její laserová sestra. Nebudete tedy o nic ochuzeni. Mezi tyto funkce patří automatický oboustranný tisk, oboustranný skener na kopírování, skenování do síťové složky, skenování jako přílohu do emailu. I správa tiskárny přes HP software Web Jet Admin je stejná.