Konfigurace testovaného modelu HP Spectre 13 x360-w001nc:
Procesor: Intel® Core i5-7200U
Displej: 33,8 cm (13,3") IPS Full HD dotykový (1920 x 1080)
Paměť: 8 GB LPDDR3 (v režimu dual channel)
Pevný disk: 512 GB M.2 SSD NVMe Samsung MZVLW512HMJP (PM961)
Optická mechanika: neobsahuje
Grafická karta: Intel® HD 620
Porty: 2x USB-C (Thunderbolt 3), 1x USB 3.1
Senzory: akcelerometr, gyroskop, e-kompas
Hmotnost: 1,44 kg
Spectre x360 13 je vylepšená verze předchozího modelu, HP se celkově povedlo zmenšit rozměry, takže se dnes notebook vleze i do některých pouzder určených maximálně pro 12“ tablet a díky výdrži můžete ráno vyrazit z domu bez nabíječky. Redukcí prošly boční okraje displeje, hdmi a miniDisplay port nahradily dva moderní USB-C porty, zmizela čtečka karet. Použita je nejnovější řada procesorů Intel Kaby Lake s TDP 15W.
Jak prosté… celé je to z hliníku, studený kov, jemně zabroušené hrany, mřížky pro větrání a reproduktory, příjemné na dotek, decentně provedené logo HP na víku displeje. Vůle pantů je optimální, po otevření drží v každé poloze. Od začátku máte pocit, že v ruce držíte prémiový model. Pokud jste třeba chtěli MacBook tak Spectre x360 13 je stejně dobře udělaný, možná i lepší.
Spodní panel je uchycen osmi šroubky (dva jsou pod gumovýma nožkama) a kryje přístup k vyměnitelnému M.2 SSD disku, Wi-Fi modulu, dvěma větráčkům a baterii, umožňuje tak případné navýšení kapacity disku nebo vyčištění chlazení. Paměť RAM je napájena přímo na základní desce a neumožňuje rozšíření.
HP naštěstí ponechalo na levé straně jeden starší USB konektor, takže se nikdo nemusí děsit neustálého řešení redukcí, jako je tomu u nového MacBooku Pro, který má pouze USB-C porty.
Dále tam najdete kombinovaný konektor sluchátek/mikrofonu (jack), tlačítko napájení a mřížku vývodu chlazení.
Na pravé straně jsou dva USB-C porty standartu Thunderbolt 3 použitelné současně pro nabíjení notebooku dodanou USB-C 45W nabíječkou a kolébka hlasitosti.
USB-C Thunderbolt 3 je nový standard připojení s rychlostí až 40 Gbit/s ( 5 GB/s), podporuje připojení dvou 4K monitorů při 60 snímcích, PCIe 3.0, HDMI 2.0, Display Port 1.2, napájení připojených zařízení až do 100W. Pokud budete vlastnit vhodný monitor, bude možné propojit notebook jen jedním USB-C kabelem, který zajistí přenos obrazu, ovládání, síťové připojení a zároveň napájení.
Připojení k Wi-Fi síťi zajišťuje dvoupásmový adaptér Intel AC 8265 s maximální podporovanou rychlostí 867 Mbps. Spojení bylo po celou dobu testování stabilní, bez výpadků.Bezdrátové zrcadlení obrazu do televize nebo monitoru s podporou standardu Miracast funguje dobře, jen myš je vlivem přenosu línější. Bluetooth je zde ve verzi 4.2.
K notebooku dostanete 45W USB-C nabíječku, jednoduché ochranné pouzdro-obálku a USB-C Ethernet adaptér. Pokud budete chtít notebook připojit k monitoru, budete si muset dokoupit USB-C HDMI adaptér a nebo použít Miracast.
HP se povedlo udělat opravdu velmi dobrou, prostornou klávesnici s úzkými bočními rámečky. Mezery mezi klávesami jsou dostatečné, klávesnice je při psaní tichá s příjemným zdvihem. Jedinou výtku mám k podsvícení, jelikož je klávesnice stříbrná a podsvícení bílé, nevytváří za dne dostatečný kontrast. Dá se pouze vypnout či zapnout, nelze měnit intenzitu nebo barvu.
Touchpad je větší než obvykle, 12 x 6 cm s integrovanými tlačítky a hladkým povrchem. Během měsíčního testování jsem nezjistil žádné problémy a pokud se naučíte pár gest, bude ovládání bez myši hračkou. Vestavěná tlačítka již téměř nepoužívám, pravé tlačítko myši zastoupí klik dvěma prsty, minimalizace okna – potáhnutí třemi prsty dolů, přehled spuštěných aplikací – potáhnutí třemi prsty nahoru, přepínaní mezi aplikacemi – tři prsty doprava nebo doleva.
Pokud jste byli zvyklí na obyčejný HD TN displej, připravte se na příjemný šok v podobě Full HD IPS displeje, což znamená o třídu lepší podání barev a široké pozorovací úhly.
Pokrytí sRGB barevného prostoru dosahuje 90% (pro zajímavost, TN displeje mají typicky okolo 60%). Jas je dostatečný pro venkovní použití ve stínu, nicméně jedná se o lesklý displej se vším, co k tomu patří. U některých obrazovek je regulace jasu řešena rychlým, střídavým vypínáním/zapínáním podsvícení (PWM), na což mohou být někteří lidé citliví, u tohoto modelu nebylo použití PWM zjištěno.
Použitý Full HD panel se mi jeví jako dobrá volba pro tuto velikost displeje, obraz je opravdu pěkný, bílá je bílá, černá je černá, použití QHD+ nebo OLED displeje s vyšším rozlišením by snížilo výdrž baterie a kladlo vyšší nároky na grafickou kartu.
HP Spectre umí pracovat i jako bezdrátový monitor, obraz z mobilu nebo jiného notebooku můžete přenášet přímo na obrazovku, prohlížet si fotky z dovolené, přehrávat video, aniž byste museli jakýkoliv obsah kopírovat přímo do stroje. Velmi efektní funkce při prezentacích.
Nad displejem je umístěna širokoúhlá Full HD kamera (1080p 30s/s f2.2) s indikační led diodou, BSI senzor, druhá infračervená kamera pro přihlašování, dvě přisvětlovací IR diody, dvojice mikrofonů s podporou eliminace šumu a echa.
Výhodou je přítomnost infračervené Windows Hello kompatibilní kamery pro rychlé přihlašování do Windows 10. Start systému od zapnutí až po funkční plochu včetně přihlášení IR kamerou zabere pouhých 14s (bez přihlášení 7s). Nevadí tma ani to, že třeba ležíte na boku, vyžaduje jen, abyste byli alespoň 50cm daleko.Windows Hello lze použít i pro rychlou autentifikaci v programu pro správu hesel Enpass , Dropboxu, One Messengeru a dalších. (najdete v samostatné sekci Windows Store).
V České republice je Spectre x360 13 dostupný pouze s procesorem Intel® Core i5-7200U, jedná se o nejnovější řadu procesorů Kaby Lake s vylepšeným výkonem procesoru a integrovaného grafického jádra, podporou dekódování HEVC 10-bit a VP9 a optimalizovanou spotřebou. Podpora dekódování HEVC/H.265 znamená, že zátěž procesoru při přehrávání videa v tomto formátu poklesla z 15% na hodnoty kolem 5%, 0,6GHz oproti 2GHz, takže notebook vydrží déle. Podporu HW dekódování mají například přehrávače „Filmy a TV pořady“ a VLC.
Výkon procesoru je naprosto dostačující pro běžné úlohy, hraní her i virtualizaci (Windows 7, Mac OS X Sierra, Android 7.0) .
Zajímalo mě, jaký je rozdíl mezi použitým procesorem a Intel i7 (i7-7500U), výsledky testů ukázaly minimální rozdíly, v CPU Passmark testu 4964 proti 5251 bodů, i7 má stejný počet jader, vyšší frekvenci a 1 MB cache navíc.
Integrovaná grafická karta Intel HD Graphics 620 je asi o čtvrtinu rychlejší než předchozí HD 520, grafický výkon postačuje pro hraní středně náročných her, testoval jsem World of Tanks, World of Warcraft, Master of Orion, Zaklínač, Darkest Dungeon, Train Simulator, Pillars of Eternity.
U náročnějších titulů jako například Xcom 2, GTA5 nebo The Elder Scrolls V: Skyrim je třeba snížit rozlišení a detaily. Forza Horizon 3 se spustit odmítla, některé hry portované z Xboxu jsou už zřejmě jiná liga.
Pokud požadujete vyšší grafický výkon, je zde možnost připojit externí grafickou kartu přes USB-C Thunderbolt 3, ten v sobě má i PCIe sběrnici a umožňuje tak hraní i opravdu náročných her. Kompatibilitu doporučuji předem ověřit.
Zvukové podání je vyvážené, lepší než jsem očekával u tak tenkého stroje. Maximální hlasitost je poměrně vysoká díky čtyřem reproduktorům Bang & Olufsen. Jsem rád za samostatné ovládání hlasitosti na pravé straně notebooku, velmi praktická věc.
HP překvapivě použilo jeden z nejrychlejších dostupných M.2 NVMe SSD disků MZVLW512HMJP (PM961). Tabulkové specifikace jsou 2800MB/s čtení, 1600MB/s zápis, 260K IOPS, ale naměřené hodnoty byly vyšší.
Hlučnost je dle očekávání, pokud jen píšete ve Wordu nebo surfujete, neuslyšíte větráček vůbec nebo jen občas. Při náročnější práci se chlazení aktivuje, ale úroveň hluku je na přijatelné úrovni a nižší, než u předchozího testovaného MacBooku Air.
Výdrž baterie při obvyklé práci ve Wordu nebo surfování na internetu je něco přes 9h. Při hraní her počítejte se dvěma a půl hodinami. Nabíjení je velmi rychlé, na 50% se baterie dobije za hodinu, na 100% se dostane za 2,5h. Dodaná nabíječka je 45W, velmi malá, skladná, dojem kazí jen napájecí kabel, bez kterého bych se rád obešel, pokud by výrobce přiložil krátký adaptér jako u US modelů.
Nainstalované Windows 10 jsou bez zbytečného balastu, okamžitě použitelné. HP Support Assistant dokáže hlídat aktualizace ovladačů, poskytnout informaci o stavu záruky a systému. Pokud byste z nějakého důvodu chtěli systém přeinstalovat načisto, stačí jen tato utilita, která se postará o instalaci všech zbývajících ovladačů. 10 GB zabírá oddíl pro obnovení, pokud byste jej chtěli odebrat a získat více volného místa, můžete použít HP Recovery Manager. (HP odstranění oddílu pro obnovu nedoporučuje)
Notebook se dá používat ve čtyřech režimech:
Když jsem používal tablet s Androidem, vadilo mi, že neudrží programy v paměti, stačí mít v prohlížeči otevřených pár stránek, spustit jinou aplikaci a systém prohlížeč i s daty odstřelí, rozpracované věci jsou pryč. Tablet s Windows těmito problémy netrpí, co je jednou otevřeno, to otevřeno zůstane, nic se neztratí.
Pokud plánujete s notebookem hodně cestovat, nosit ho do školy nebo jinak vystavovat větší pravděpodobnosti poškození, doporučuji přikoupení HP Carepacku s rozšířením záruky na 3 roky + ochranou před náhodným poškozením, službu zabezpečuje přímo výrobce a můžete si být jistí, že je vaše investice opravdu ochráněna. Číslo Carepacku je U0VW8E.
Vývoj jde kupředu a HP se povedl opravdu výborný kousek nacpaný nejnovějšími dostupnými technologiemi. HP Spectre x360 13 se oproti minulému roku zmenšil, má užší rámečky displeje, celokovový design, nižší hmotnost, ultrarychlý NVMe SSD disk, rychlejší grafickou kartu, delší výdrž na baterii, IR kameru pro přihlašování a dva Thunderbolt 3 porty pro nabíjení i komunikaci.
Oproti konkurenci boduje i rozumnou cenou.
Notebook používám již měsíc a mohu opravdu vřele doporučit.