Jednou z nejčastějších příčin pomalého internetu může být špatné umístění routeru. Zkontrolujte, zda máte router na správném místě:
Pokud bydlíte v oblasti, kde je mnoho Wi-Fi sítí, může se stát, že se frekvence ruší. To snadno zjistíte pomocí aplikací, které ukážou, na kterých kanálech vysílají okolní sítě. Někdy je nutné nastavit kanál ručně, aby vaše síť fungovala lépe.
Hýčkáte si doma starý router? Proč ho také vyhazovat, když pořád funguje, že? Možná vás překvapíme – starý router může být důvodem pomalého připojení. Starší zařízení často nedokáže poskytovat tak rychlý internet jako novější kolegové. Mnohdy sotva splňují standard 802.11 b/g. Pokud váš router už něco pamatuje a máte pocit, že váš internet zrovna není bleskový, je možná čas na výměnu routeru za novější model, který podporuje rychlejší přenos dat.
Máte pomalejší internet hlavně ve špičce, tj. mezi 18 a 22. hodinou? V tom případě je možné, že svoji „rychlost sdílíte“ s dalšími uživateli. Hovoříme o takzvané agregaci. Pokud máte například agregaci 1:50, znamená to, že v určitých časech, například večer, se může rychlost snížit.
Jak to zjistíte? Změřte si rychlost připojení pomocí některého z online nástrojů, například Speedtest.net – dejte si pozor, abyste při měření nebyli k internetu připojeni z více zařízení. Pokud zjistíte, že je rychlost nižší, než máte ve smlouvě, možná sdílíte svoji rychlost s ostatními uživateli.
Vaše připojení může být pomalé i proto, že je na síť připojeno příliš mnoho zařízení. Pokud máte podezření, že některé zařízení zbytečně zatěžuje vaši síť, odpojte ho. Může to být cokoli – od chytré ledničky až po starý telefon. „Zpomalující zařízení“ identifikujete přímo v routeru.
Tip HPmarketu: Máte bezpečné heslo? Pokud svoji Wi-Fi nechráníte dostatečně zapeklitým heslem, nebo máte připojení dokonce bez hesla, je možné, že na vaší síti brouzdají nezvaní hostí, třeba sousedé. A důvod zpomalení je rázem odhalen.
Pokud chcete dosáhnout co nejrychlejšího připojení, zkuste připojit zařízení přímo k routeru pomocí ethernetového kabelu. Kabelové připojení je stabilnější a rychlejší než Wi-Fi, zejména v oblastech, kde je Wi-Fi signál slabý nebo rušený.
Máme pro vás možná dobrou zprávu – někdy není potřeba hned hasit požár. Problém totiž nemusí být vůbec na vaší straně, ale na straně webu, který se snažíte načíst. Pokud máte problémy s načítáním konkrétní stránky, zkuste načíst jinou, typicky Google. Pokud se vám vyhledávač načte okamžitě, je problém pravděpodobně na straně konkrétního webu.
Pokud jste vyzkoušeli všechny výše uvedené tipy a váš internet je stále pomalý, může být problém v tom, že vám zkrátka přestala stačit rychlost, kterou máte nasmlouvanou s poskytovatelem. V takovém případě není nic jednoduššího než ho kontaktovat a domluvit se na zvýšení rychlosti.
Pokud se vám seká internet, stránky se načítají zoufale pomalu a videa se zpožďují, zkuste naše tipy na zrychlení připojení. V HPmarketu děláme vše pro to, abyste excelovali se svými HP zařízeními, a rychlost internetu k tomu nepochybně patří. Pomohly vám naše tipy?