Kanceláře se mění v modernější pracovní prostory a pandemie tento přerod jen urychlí. Lidé nyní hojně pracují z domu a do kanceláří se příliš vracet nechtějí. „Home office“ bez potkávání kolegů je ale druhý extrém. Jak z kanceláře udělat místo, kam zaměstnanec nemusí a přesto párkrát do týdne rád přijde?
Lidé dříve do kanceláře chodili pět dní v týdnu „od devíti do pěti“ a pro nadřízeného byla práce z domu nemyslitelná. Vždyť jak by je potom mohl kontrolovat? Nikomu se do změny nechtělo, ale přišla pandemie a ukazuje se, že ani jeden extrém není dobrý.
Jen málokomu vyhovuje každodenní stres z dojíždění na přesný ranní čas, ale také málokdo je rád, když své kolegy vidí jen online. Moderní firmy proto zkoušejí hybridní přístup sdílených pracovních míst, kdy lidé pracují z domu a párkrát do týdne dojdou do kanceláře.
Sdílené pracovní místo není jen stůl v dosahu firemní Wi-Fi a očí nadřízeného. Mělo by to být hlavně příjemné místo, kde váš člověk získá lepší pracovní podmínky, než je schopný si vytvořit doma. Přijít do práce pro něj bude výhodné, navíc si třeba odpočine od dětí. A jak na to?
Pracovních míst budete potřebovat pravděpodobně méně (což je výhodné i pro vás), neboť zaměstnanci nebudou do práce chodit všichni naráz. Nemusíte hned proměnit celou firmu, třeba klíčoví lidé mohou mít své stále stoly s individuálním vybavením. Ale řada zaměstnanců může pracovat z domu a do práce zajdou dvakrát týdně. Ať už kvůli poradě nebo aby se viděli s kolegy. A u stolů či pracovišť se tak budou střídat.
Doporučujeme vyzkoušet výškově stavitelné stoly, ale většina jich může být klidně s pevnou výškou. Ty elektricky výškově stavitelné se totiž většině lidí velmi líbí první týden, poté jich u občasné změny výšky zůstane jen část. Není tak nutné kupovat drahé vybavení pro všechna místa. Investujte spíš do monitorů, klávesnicí, myší a replikátorů portů. |
A jak by takové místo mohlo vypadat? Samotné rozmístění stolů záleží na konkrétních prostorech i typu vaší firmy. Může být vhodné, když budou některá pracoviště blízko u sebe a jiná o pár metrů dál, více v soukromí. Někdy je totiž lepší pracovat v týmu a jindy se potřebujete samostatně soustředit. Některé stoly nechte velké, ať se vedle laptopu vejde i papírování, jiné skromnější.
Zařiďte, ať jsou všude kvalitní kancelářské židle, nebo si je jejich dočasní uživatelé budou pořád navzájem brát.
A co když najednou přijde více lidí, než kolik máte míst? Toto se těžko odhaduje, nicméně samostatná pracovní místa, o která bude příliš velký zájem, můžete třeba nechat rezervovat přes internet.
Šuplíky pod stolem se možná stanou zbytečnými, ale každý zaměstnanec by měl mít osobní uzamykatelný prostor. Byť raději ne v podobě školních šaten, ale spíše skříněk poblíž pracovišť. Potěší i drobnost jako držáky na deštníky a několik erárních kousků u dveří možná ještě více.
Opět záleží na typu firmy, ale stolní počítače bývají pro sdílená pracoviště méně vhodné. S notebookem se připojíte kdekoliv, pravděpodobně na nich zaměstnanci pracují i doma a potom s nimi jen přijdou do práce. A vy jim k notebooku poskytnete ten nejlepší prostor.
Nemusí přitom jít o tzv. Leffinqwellův – Bronštajnův psací stůl, v digitální době si vystačíme s notebookem v sektoru B3.
Každý stůl by měl být vybavený velkým širokoúhlým monitorem (nebo dvěma, ať si vybere každý), pohodlnou klávesnicí a myší. Pracovat na sdíleném místě jen na notebooku je totiž neergonomické a při delším hrbení se nad malým displejem si ničíte zdraví. Pro sdílená pracoviště se příliš nehodí dotykové monitory (i když záleží, co konkrétně vaše firma dělá), neboť na ně bude sahat více lidí. U sdílené klávesnice je to podobné a bylo by dobré nechat u ní i dezinfekční ubrousky. Jenže klávesnice (a vlastně i myš) je silně individuální kus hardwaru a možná by bylo lepší, aby mohl mít každý svou. Třeba v uzamykatelné skříňce, kterou by i tak měl mít každý zaměstnanec k dispozici. Někomu ale vyhovuje touchpad a využije ten velký monitor.
Aby šlo tohle všechno snadno připojovat a zase odpojovat, budete potřebovat replikátory portů. Jednoduchá zařízení, která zajišťují připojení drátových periferií, monitoru a ideálně i napájení k notebooku přes jeden kabel.
A pokud vaši lidé ještě takto moderní notebooky s USB-C nemají, jde to i tak, jen se holt popasují s více kabely. Zvláště nabíječky mějte v kanceláři také erární, aby je sebou lidé nemuseli nosit. Současně není na škodu nechat na některém pracovišti i stolní počítač, klidně ve formě Mini PC.
Možností je ostatně více a každý člověk bude zvyklý na něco jiného. Až budete ale svým lidem kupovat notebooky příště, určitě dejte důraz na port USB-C/Thunderbolt a jeho schopnosti.
Inspirací mohou být pracovní prostory Googlu či různých coworkingových center, kam se určitě zajděte podívat. Se sedacími polštáři, kavárnou či kulečníkem. I když kanceláře Googlu v této podobě původně vznikly, aby lidé domů vůbec odcházet nemuseli. Dříve se tomu řada firem smála, poté je začali napodobovat. Postavit pracoviště podobné tomu od Googlu je samozřejmě náročné a pokud nejste velká IT firma, možná i trochu nadbytečné. Příjemná sdílená pracovní místa ale vytvořit můžete i tak. |
Nenuťte zaměstnance chodit do práce každý den. Není třeba na ně neustále dohlížet jako ve škole. Pokud je jejich produktivita špatná, je chyba možná v něčem jiném. Hybridní pracoviště je výhodné pro obě strany.
Zeptejte se svých lidí, jaké pracovní podmínky mají doma a co jim chybí. O to lepší jim pak můžete vytvořit sdílené pracoviště a možná je budete z práce muset občas vyhánět.
Pokud možno mějte příjemné kanceláře i z venku, tedy ne někde na periferii u dálnice, ale naopak spíše u centra a kaváren.
Zkrátka aby do nich lidé jezdit chtěli. U vás v práci navíc nemusí platit internet, mají k dispozici i dobrou kávu a teď v zimě toho tolik neprotopí. Když navíc nebudou muset každý den spěchat k píchačkám, budou se k vám těšit.
Vybavte sdílené místo počítačovou sestavou
Cena: 13347 Kč vč. DPH
Vylaďte si zde